Rok 1984

Wielki brat patrzy – przywołując te słowa nie odnoszę się jednak do wątpliwej jakości tv-show, który zagościł w polskiej telewizji na początku XXI wieku, a oryginalnego źródła – futurystycznej anytutopii  opisanej przez George’a Orwella w powieści pod tytułem „Rok 1984”.

Twórcy „wielkiego brata” niewątpliwie zostali natchnieni przez hasła, które widniały na rozlepionych w Orwellowskim Londynie plakatach:

 

Wielki Brat Patrzy

orwell 1984

Wydźwięk jednakże był nieco inny – obserwowani obywatele bowiem mieli nieco większe zmartwienia niż to, czy moment igraszek z Frytką w wannie zostanie z pewnością wyemitowany, czym przyczyni się do pozyskania sympatii widzów.

Rok 1984” wprowadza czytelnika w świat brutalny, którego zasady gardzą ludzkim życiem, zaś najwyższą wartością jest Partia.

Pierwsze rozdziały wprowadzają nas subtelnie w panującą między stronicami rzeczywistość, powoli wciągając w antyutopijną kreację, gdzie nie ma czasu oraz sensu, aby poszukiwać prawdy, miłości, wartości Orwell rok 1984indywidualnych czy refleksji.

Czy można jednak szukać prawdy, gdy słowo to zostanie usunięte poprzez wprowadzenie nowomowy? Przeczytaj i przekonaj się sam.

 

 

 

 

 

 

Koncepcja Orwella wiecznie żywa?

orwell w odniesieniu do dzisiejszych czasow

Moc tego arcydzieła literatury pozostanie (miejmy nadzieję, że jednak nie) zawsze żywą.
Bazuje ono bowiem nie tylko na opowiedzeniu określonej historii, lecz także, a może wręcz przede wszystkim, przekazaniu określonych problemów – tych dotyczących społeczeństwa, systemu oraz umiejscowionej między nimi jednostki.

Orwell traktuje o ideach, które miażdżone są przez machinę składającą się z ludzkich trybików. O konieczności działania, wyboru oraz cenie jego podjęcia bądź zaniechania podjęcia działań.

Ukazuje ludzkie niedoskonałości oraz predyspozycje do mechanicznego trybu życia, w którym wygodniej jest nie pytać, nie patrzeć, nie myśleć. Nie jest to jednak wizja wyłącznie negatywna, gdyż zawiera także to, co możemy tym rzeczom przeciwstawić – empatię, godność, humanizm.

 

“Jeśli chcesz wiedzieć jaka będzie przyszłość, wyobraź sobie but depczący ludzką twarz, wiecznie!”

antyutopia orwell

Pomyśl o świecie, w którym wszystko jest zakazane, natomiast rządzi w nim wywyższona jednostka, od której kaprysu zależy to co masz robić, mówić, myśleć, czuć.

Jeżeli natomiast zdecydujesz się na bunt, to możesz być pewnym, że odwiedzi Cię policja myśli.

 

Wertowanie kolejnych stron natęża płynącą z lektury atmosferę grozy, bezsilności, przyprawia o dreszcze. Historia pokazała nam co może wyniknąć z ustroju totalitarnego, zaś autor Roku 1984 w doskonały sposób uzupełnił tę lekcję.

Jest to jedna z tych nielicznych książek, które na długo pozostają w głowie i sercu, zaś na półce znajdują się na honorowym miejscu.

Comments are closed.